Igår gjorde jag en insats för #minskasvinnet och bakade ett Banana Bread på räddad mat. Vi skulle ju egentligen ha firat annandagen hos mina föräldrar men eftersom vi blev sjuka så hade mamma en del mat över i kylen när jag var där häromdagen. Jag plockade med mig grädde och cream cheese som passerat “bäst före”-datum och ett gäng bruna bananer som sett bättre dagar.
Våra dvärghöns har den senaste månaden kommit igång ordentligt med äggproduktionen så kylen är alltid full av små söta, ljusbruna ägg som väntar på att bli använda. Finns det något lyxigare än att gå ut och hämta varma, nykläckta ägg?
RECEPT: BANANA BREAD PÅ MATSVINN
100 g rumsvarmt smör
1 dl ekologiskt kokossocker (vill du ha en sötare kaka kan du öka med 1 dl)
4 bruna bananer
2 ägg
3 1/2 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1/2 tsk salt
1/2 tsk vaniljpulver
1 dl grädde
1 paket cream cheese
GÖR SÅ HÄR:
Sätt ugnen på 200 grader och smöra och bröa en form.
Vispa smör och socker poröst (jag använde vanlig visp, men elvisp är säkert mer effektivt). Skala och mosa tre av bananerna. Vispa först ner äggen därefter banansmeten.
Blanda alla torra ingredienser i en egen bunke och vänd sedan ner dem i smeten. Vispa sedan ner grädden. Skala och dela den sista bananen längsmed så att det blir två långa bananhalvor.
Fyll halva formen med smeten. Bred sedan på ett lager cream cheese i mitten och avsluta med ett lager smet. Toppa med bananhalvorna.
Grädda mitt i ugnen i cirka 40 minuter. Testa gärna med en liten sticka, så ser du när kakan är klar.
Mums! Det blev faktiskt en riktigt god kaka. Den är lite matigare än vanligt fikabröd och inte heller lika söt. Jag älskar att baka med kokossocker som har ett lägre GI än vitt socker – det ger även en lite mer “karamellig” smak och en fin färg till kakan. Cream cheese-lagret i mitten gav också kakan en härligt syrlig touch.
En kopp kaffe med havremjölk, en bit bananbröd och ett nummer av Husmodern från 1925 – en bättre söndagsfika, helt klart!
1 Kommentar